Motocyklowe archiwum Jarosławia


Idź do treści

RKS KOLEJARZ

Działalność Sekcji Motocyklowej Razem.K.S. „Kolejarz” to mój ulubiony rozdział w historii jarosławskiego motocyklizmu. Najwięcej materiałów w Archiwum pochodzi z tego właśnie okresu.
Nic w tym dziwnego, ponieważ był to złoty okres jarosławskich sportów motocyklowych.

Chcąc opisać historię Sekcji najskuteczniej, należy to zrobić prezentując jej działalność. Aby zrobić to (moim zdaniem) najlepiej, wybrałem formę
„z roku na rok”, dołączając wszystkie zebrane przeze mnie do tej pory materiały. Opracowując tą historię, opierałem się jedynie na tych właśnie materiałach, jestem więc pewien że działalność Sekcji była w rzeczywistości znacznie bogatsza, ponieważ wiele materiałów które mogłyby opisać pełną jej historię przepadło, bądź jeszcze do nich nie dotarłem.

.

1946

Sekcja Motocyklowa powstaje w 1946 r., przy Rzemieślniczym Klubie Sportowym, z siedzibą przy ul. Lubelskiej 31 (Stary Cech), obok sekcji piłki nożnej. Taka data widnieje również na proporcu sekcji. W skład sekcji wchodzą głównie jarosławscy rzemieślnicy.

Z tego również roku pochodzą – jak donosi prasa – pierwsze sukcesy w Zakopanem, Łodzi i Przemyślu. Sekcja bierze również udział w Zjeździe Gwiaździstym do Krynicy

Pełny ekranWsteczPlayDalej

Jesienią tego roku Sekcja zostaje wpisana w poczet klubów zrzeszonych w Polskim Związku Motocyklowym – instytucji powstałej w 1921 r., i reaktywowanej po wojnie, jako 21 klub po 20 klubach warszawskich. skan pochodzi z książki Tomasza Szczerbickiego „Motocykle w PRL, rzecz o motoryzacji i nie tylko”.

W posiadaniu członków Sekcji znajduje się
9 motocykli. Jej kierownictwo stanowią
Jerzy Szykowny, Zbigniew Okoń i Tadeusz Rzęsa.

.

1947


Ostatnia aktualizacja :30 mar 2016 | lekwet@tlen.pl

Powr?t do treści | Wr?ć do menu gł?wnego